Тривожний розлад вважається хворобою XXI століття і одним з найвідоміших і страхітливих його проявів є панічні атаки. Панічна атака (або епізодична пароксизмальна тривога) – це підвид тривожного розладу, який належить до розладів невротичного рівня, пов'язаним зі стресовими впливами [1]. Спостерігаються вони у 11% населення протягом року. Більшість пацієнтів одужують без лікування [2].
Панічні атаки можуть відбуватися як на тлі психологічних захворювань, так і фізичних. Зокрема, патології серцево-судинної системи, ревматичні хвороби і захворювання ендокринної системи.
Панічні атаки діляться на:
- ситуаційні, які можуть статися у тривожній для людини ситуації;
- спонтанні, що відбуваються без видимої причини;
- умовно-ситуаційні, які проявляються через вплив хімічного або біологічного «активатора» нервової системи [3].
Першу панічну атаку людина без спеціальної підготовки може запросто сплутати зі передінфарктним станом або ж з початком гіпертонічного кризу [4].
Симптомами панічної атаки є:
- почастішання пульсу, який може досягати 200 ударів у хвилину;
- біль у грудях;
- запаморочення;
- пітливість і озноб;
- оніміння кінцівок;
- тремтіння;
- нудота або розлад шлунка;
- відчуття удушення.
З когнітивних симптомів можна виділити:
- сильний страх смерті;
- відчуття нереальності або відчуження від самого себе;
- страх зійти з розуму.
Панічна атака діагностується при наявності чотирьох і більше симптомів. Тривалість нападу може бути як кілька хвилин, так і кілька годин.
Після атаки зазвичай спостерігається розбитість, слабкість, загальмованість і млявість. Людина перебуває в психологічно розбитому стані. Багато хто починає себе картати в нездатності впоратися з собою і взяти себе в руки. Зазнавши напад, людина починає старанно уникати місць і ситуацій, які передували першій атаці, що може привести до змін у її способі життя. А також, страх настання панічної атаки може стати причиною її появи, створивши якийсь парадокс. І якщо самі атаки за своєю природою не становлять загрози для життя і здоров'я людини, то їх хронічний прояв може привести до формування депресії і неврозу.
Причинами виникнення хронічних панічних атак можуть виступати безліч факторів, серед яких бувають і фізичні. Наприклад, пролапс мітрального клапана (серцева патологія, яка виникає, коли один з клапанів серця закривається неправильно), гіпертиреоз (гіперфункція щитовидної залози), гіпоглікемія (зниження концентрації глюкози в крові) [3], коливання гормонів і ін.
З психологічних причин – це найчастіше стресова ситуація або різкі зміни в житті. Приступ також може спровокувати прийняття ліків або стимулюючих засобів. Панічні атаки можуть бути одним із проявів депресії. У групі ризику знаходяться в основному люди 20-30 років, чия діяльність пов'язана з високим емоційним напруженням, інтенсивними навантаженнями, а також ті, хто вживають різні наркотичні препарати і стимулятори.
Для попередження нападу допомагає ряд наступних дій:
- регуляція дихання, спрямована на усунення наслідків гіпервентиляції. Для цього можна дихати в щільно притиснутий до носа і рота паперовий пакет або складені човником долоні;
- перемикання уваги на щось інше. Як варіант, можна спробувати продовжувати справу, за яким застала панічна атака. Корисним є рахунок і рішення арифметичних задач;
- використання аутотренінгу (психотерапевтична методика, спрямована на відновлення динамічної рівноваги гомеостатических механізмів людського організму, порушених в результаті стресу) [5];
- складання списку дій, виконання яких приведе до зниження тривожності.
Якщо напад стався з кимось іншим, рекомендується вивести людину на вулицю, тим самим надавши їй доступ до свіжого повітря, розмовляти з нею спокійним і розміреним голосом, запропонувати води. Можна поцікавитися самопочуттям, але не змушувати людину відповідати. По можливості встановити тілесний контакт з людиною і попросити її провести ряд дій для самодопомоги, до яких відносяться:
- концентрація на деякому окремому предметі для збереження ясності мислення;
- спостереження за своїми емоціями з боку, відзначення симптомів панічної атаки з метою відволікання від думок про причини її виникнення;
- використання техніки прогресуючої м'язової релаксації, суть якої полягає в тому, щоб сісти рівно, закрити очі і по черзі напружувати й розслабляти різні м'язи в тілі;
- створення комфортного місця і середовища. Наприклад, в разі ознобу постаратися зігрітися, в разі відчуття нестачі повітря – вийти на вулицю або відкрити вікно;
- уявлення будь-якого об'єкта і концентрація на його деталях.
Лікування панічних атак буває як медикаментозне, так і психотерапевтичне, але найчастіше їх поєднують. Медикаментозне лікування зводиться до контролю над нападом паніки і подальшого його запобігання. Психотерапія панічних атак базується на різних методах, доцільність яких визначається лікарем. До таких методів належать:
КОГНІТИВНО-ПОВЕДІНКОВА ТЕРАПІЯ
Курс лікування включає в себе 8-20 сеансів. Терапевт пояснює пацієнту причини і механізми виникнення панічних атак, а також вчить контролювати свої думки і тривогу.
Мета методу – змінити мислення і ставлення пацієнта до тривожних станів.
Методики, що застосовуються в когнітивно-поведінкової терапії:
- складання щоденників самоспостереження;
- навчання медитацій;
- вивчення технік м'язового розслаблення;
- освоєння дихальних технік;
- виявлення чинників, які сприяють зростанню тривоги, і робота з ними.
ПСИХОАНАЛІТИЧНІ МЕТОДИ
Психоаналіз користується меншою популярністю і курс лікування може тривати аж до декількох років. Показанням до нього є панічні розлади, що розвиваються на тлі неблагополучних факторів в житті пацієнта.
Обставини, які провокують виникнення нападів паніки:
- зміна місця проживання;
- проблеми в родині;
- конфлікти на роботі;
- почуття провини;
- затаєна агресія;
- планування народження дитини;
- психологічні травми в дитинстві.
ГІПНОЗ (КЛАСИЧНИЙ ТА ЕРІКСОНІВСЬКИЙ)
Класичний гіпноз широко використовується в лікуванні, але підходить далеко не всім, так як не всі люди легко піддаються директивному навіюванню. Триває всього лише кілька сеансів. Лікар вселяє пацієнтові якісь установки з метою позбавлення від панічних атак.
Еріксонівський гіпноз підходить всім і полягає в тому, що терапевт допомагає пацієнтові зосередитися на внутрішніх переживаннях. Під час сеансів пацієнт знаходиться в стані трансу, а не гіпнозу, і зберігає здатність комунікувати з лікарем.
ТІЛЕСНО-ОРІЄНТОВАНА ПСИХОТЕРАПІЯ
Являє собою набір методик, спрямованих на встановлення контакту пацієнта зі своїм тілом.
Методики, що використовуються при тілесно-орієнтованої терапії:
- релаксація по Якобсону – техніка розслаблення м'язів за допомогою їх попереднього напруження;
- дихальні вправи – допомагає пацієнтові контролювати дихання і знижувати рівень тривоги при настанні нападу.
СИСТЕМНА СІМЕЙНА ТЕРАПІЯ
Розглядає пацієнта як частину родини, а симптоми – як прояв проблем в сім'ї. Лікар більше працює з родичами пацієнта. Пояснює, що відбувається з ним і як його можна підтримати. Також тут розглядаються причини дисгармонії в родині і опрацьовується їх усунення.
НЕЙРОЛІНГВІСТИЧНЕ ПРОГРАМУВАННЯ (НЛП)
НЛП ґрунтується на тому, що страх, виникаючий в певних ситуаціях, закріплюється у людини у вигляді умовного рефлексу.
Мета методу – зміна реакції людини на обставини.
Найбільш поширеним методом є імплозівна терапія (навмисне занурення пацієнта в болючі спогади). Пацієнт разом з лікарем становить список хворобливих ситуацій, які викликають панічні атаки. Після чого відбувається занурення в кожну ситуацію та її обробка. У пацієнта виробляється звичка проживання стресових ситуацій і, з часом, страх перед ними проходить.
ГЕШТАЛЬТ-ТЕРАПІЯ
Полягає в ідеї, що в процесі життя людини виникає певна кількість потреб. Задовольняючи і реалізовуючи їх, люди відчувають психологічний комфорт і живуть повноцінним життям. Блокування і придушення цих потреб призводить до порушення психічного балансу, проявами якого і є панічні атаки.
Метод підбирається в залежності від причини панічних атак [6].
Список джерел:
- Психотерапия панических атак // Справочник
- John W. Barnhill Приступы паники и паническое расстройство //MSDMnanuals
- Панические атаки: лечить – нельзя откладывать!
- Дмитрий Попыхов Как остановить паническую атаку // Энциклопедия Панических Атак
- Аутогенная тренировка / Wikipedia
- Ирина Гладких Панические атаки: причины, симптомы, лечение