Терміни, які використовуються в психологічних дослідженнях

Дата публікації:  9 червня 2021 р.

Генеральна сукупність

Гіпотетична сукупність всіх об'єктів (одиниць), щодо яких передбачається робити висновки при вивченні конкретного завдання. Генеральна сукупність складається з усіх об'єктів, які мають якості, властивості, що цікавлять дослідника.

Приклад: припустимо, ми хочемо дослідити населення нашої планети, тоді у нас генеральною сукупністю буде вважатися все населення планети.

Вибірка або вибіркова сукупність

Частина генеральної сукупності елементів, яка охоплюється експериментом.

Приклад: ми не можемо опитати всіх людей, тому ми опитуємо тільки частину і на базі результатів опитування робимо висновки, екстраполюючи (тобто переносячи висновки) результати на генеральну сукупність. Саме тому ви не берете участь постійно у всіх соцопитуваннях, а у соціологів є більш менш вірні дані.

Репрезентативність вибірки

Відповідність характеристик вибірки властивостей популяції або генеральної сукупності в цілому. Репрезентативність визначає, наскільки можна переносити результати дослідження із залученням певної вибірки та відповідні висновки на всю генеральну сукупність, з якої вона була зібрана.

Також репрезентативність (представництво) можна визначити як властивість вибіркової сукупності представляти параметри генеральної сукупності, важливі з точки зору завдань дослідження.

Приклад: припустимо, генеральна сукупність – це всі учні школи (600 учнів з 20 класів, по 30 учнів в кожному класі). Предмет вивчення – ставлення до паління незалежно від віку учнів. Вибірка, що складається з 60 учнів старших класів, набагато гірше представляє сукупність, ніж вибірка з тих же 60 осіб, до якої увійдуть по три випадкових учнів з кожного класу. Головною причиною тому – нерівний віковий розподіл в класах. Отже, в першому випадку репрезентативність вибірки низька, а в другому випадку – висока (за іншими рівними умовами).

Залежні та незалежні вибірки

Порівнюючи дві або більше вибірки, важливим параметром є їх залежність. Якщо можна встановити гомоморфну пару (тобто, коли одному випадку з вибірки X відповідає один випадок з вибірки Y і навпаки) для кожного випадку у двох вибірках (і ця підстава взаємозв'язку є важливою для вимірюваної на вибірках ознаки), такі вибірки називаються залежними. Приклади залежних вибірок:

  • пари близнюків;
  • два виміри якої-небудь ознаки до і після експериментального впливу;
  • чоловік та жінка.

У разі, якщо такий взаємозв'язок між вибірками відсутній, то ці вибірки вважаються незалежними, наприклад:

  • чоловіки та жінки;
  • психологи та математики;
  • діти та дорослі.

Відповідно, залежні вибірки завжди мають однаковий обсяг, а обсяг незалежних може відрізнятися.

Інформант

Людина службовець джерелом інформації для дослідника.

Респондент

Людина бере участь в соціологічному або іншому опитуванні, анкетуванні.

Випробовуваний

Учасник експерименту або дослідження в психології або інших галузях науки.

Типи емпіричних досліджень

У психології можна виділити три типи емпіричних досліджень, або експериментів:

  • пілотажне дослідження (пілотаж, пробне дослідження, «зондаж»);
  • констатуючий експеримент;
  • формуючий експеримент;
  • контрольне дослідження (контрольний експеримент).

Використання терміна «експеримент» в такому випадку не зовсім коректно, але на практиці використовуються саме такі формулювання.

Пілотажне дослідження

Це попереднє дослідження, яке проводиться до основного на вибірці меншого розміру. Як правило, воно проводиться, щоб:

  • виявити проблеми, пов'язані з організацією дослідження;
  • протестувати методичний інструментарій, уточнити зміст анкет, тестів;
  • набути навичок встановлення контакту з випробуваним або групою піддослідних.

Вимога до вибірки буде залежати від цілей проведення пілотажного дослідження.

Констатуючий експеримент

Передбачає вивчення деяких психологічних феноменів в деякій вибірці без додаткового впливу на цю вибірку. Само по собі тестування є вплив на піддослідних, але цим нехтують.

В рамках констатуючого дослідження проводиться аналіз відмінностей або аналіз взаємозв'язків психологічних показників. Такого роду дослідження лише констатує деякий стан речей, ніяк на нього не впливаючи.

Формуючий експеримент

Припускає деякий вплив на вибірку випробовуваних з метою розвитку у них чогось «хорошого», або корекції чогось «поганого». Теми досліджень такого типу можуть звучати приблизно так: «Розвиток комунікативної компетентності старшокласників», «Зниження тривожності старших дошкільників засобами казкотерапії», «Підвищення групової згуртованості співробітників організації торгівлі за допомогою тренінгу» тощо.

Таким чином, формуючі експерименти відрізняються від констатуючих наявністю наступних ключових слів: «Розвиток», «Підвищення», «Зниження», «Корекція», «Формування» та ін.

Як правило, формуючі дослідження проводяться спільно з контрольним експериментом.

Контрольний експеримент

Мета контрольного дослідження – перевірити ефективність проведеної програми корекції, тренінгу. З цією метою проводиться повторне тестування випробовуваних за тестами, які використовувалися на констатуючому етапі дослідження. І далі проводиться порівняльний аналіз психологічних показників до і після формуючого впливу, наприклад, з використанням Т-критерію Вілкоксона або Т-критерію Стьюдента.

Кількісний аналіз

Кількісні методи дослідження – методи, орієнтовані на отримання строго об'єктивних, кількісно виражених даних. Вважається, що кількісні методи відрізняються високим рівнем валідності та надійності, структурованістю та об'єктивністю. Але при цьому у кількісного методу низький рівень природної реалістичності, конструктної та екологічної валідності.

Кількісне дослідження передбачає збір даних в цифровій формі для кількісного аналізу. Як приклади цифрових даних можуть бути: тривалість або час реакції (секунди, хвилини, години тощо), оцінки (за десятибальною або стобальною шкалою), кількість або частота проявів, показники рейтингів або шкал. Вони можуть бути зібрані в контрольованих або природних умовах, в лабораторних або польових дослідженнях (спостереженнях), в певних групах населення або загальних вибіркових сукупностях.

Основною перевагою кількісних досліджень є те, що отримані дані, можуть бути предметом статистичного аналізу, генералізовані за рамками дослідницької вибірки, дозволяють перевіряти гіпотези та оцінювати ефективність втручання. По суті, кількісний метод дозволяє описувати, а також характеризувати різні категорії або групи людей, визначати елементний склад досліджуваного явища, його структуру, функціональні групи компонентів.

Критики кількісного підходу до дослідження психологічної феноменології відзначають їх ізольованість від реального соціального контексту, дистанційованість від ситуації дослідження, штучність. Як альтернатива розглядаються якісні методи дослідження.

Якісний аналіз

Якісне дослідження – дослідження, що вивчає аспекти соціального життя, недоступні кількісному вимірюванню. Якісні дослідження використовують широкий спектр методів, що фокусуються на значеннях та інтерпретаціях соціальних феноменів і соціальних процесах в конкретних контекстах, в яких вони відбуваються.

Всі якісні методи мають ряд загальних характеристик:

  • проводяться у взаємодії з реальними людьми;
  • фокусуються на значеннях, які висловлюються учасниками дослідження щодо поведінки;
  • привертають до розгляду соціальний, культурний і природний контексти, в яких люди живуть, працюють і взаємодіють.

Розвиток цього виду досліджень багато в чому було обумовлено незадоволеністю «числовими» методами традиційної експериментальної психології. Прихильники якісних методів переконані в тому, що висновки, які можна зробити з психологічного дослідження, завжди залежать від контексту, їх не можна екстраполювати за межі того контексту, в якому вони були отримані. У зв'язку з цим особливе значення надається думкам інформанта («що це означає особисто для мене?»).

При якісному дослідженні психолог зосереджується на інтерпретації мови (глибинні інтерв'ю, особисті щоденники тощо), не намагаючись перетворити результати досліджень в цифри статистики. Таким чином, він підтримує тісний контакт з інформантом.

Якісні методи ґрунтуються на ідеї про те, що реальність не є об'єктивною даністю, а соціально конструюється описами учасників досвіду життєвих переживань або через соціальну взаємодію.

Порівняльний аналіз

Порівняльний аналіз отриманих даних один з найпопулярніших і основоположних методів аналізу, що передбачає виявлення певних характеристик в об'єкта дослідження і порівняння його за цими параметрами з іншими об'єктами або з самим собою в різні періоди.

В результаті порівняння можна зрозуміти та побачити щось спільне в явищах і виявити закономірність або, навпаки, дізнатися, що ніяких закономірностей немає, і все змінюється хаотично.

Порівняльний метод, як універсально застосовуваний, належить до загальнонаукових методів досліджень. За своїм функціональним призначенням і способам використання, є емпіричним.

У прикладних дослідженнях порівняльний метод використовується в якості основного при класифікації, типології, оцінці, генералізації. Він дозволяє розділити спільні та відмінні ознаки та властивості досліджуваних об'єктів і процесів їх розвитку.

Успішне застосування порівняльного методу передбачає уніфікацію способів спостереження, включаючи стандартизацію вихідних даних і отриманих результатів.

Кореляція

Взаємозв'язок двох або кількох випадкових величин (або величин, які можна з деякою допустимою ступеню точності вважати такими). При цьому зміни значень однієї або декількох з цих величин супроводжують систематичної зміни значень іншої або інших величин. Математичною мірою кореляції двох випадкових величин служить кореляційне відношення, або коефіцієнт кореляції.

При розрахунку кореляцій намагаються визначити, чи існує статистично правдивий зв'язок між двома або кількома змінними в одній або декількох вибірках.

Приклад: взаємозв'язок між зростанням та вагою дітей, взаємозв'язок між успішністю та результатами виконання тесту IQ, між стажем роботи та продуктивністю праці.

Важливо розуміти, що кореляційна залежність показує тільки взаємозв'язок між змінними та не говорить про причинно-наслідкові зв'язки.

Приклад: якби досліджуваної вибірки між зростом і вагою людини існувала кореляційна залежність, то це не означало б, що вага є причиною зростання людини, інакше скидаючи зайві кілограми зростання людини також зменшувався. Кореляційний зв'язок лише говорить про взаємозв'язок даних параметрів, причому в даній конкретній вибірці, в іншій вибірці ми можемо не спостерігати отримані кореляції.

Показник кореляції. Коефіцієнт кореляції характеризує величину, яка зображає ступінь взаємозв'язку двох змінних між собою. Він може варіювати в межах від - 1 (негативна кореляція або обернена пропорційна залежність) до + 1 (позитивна кореляція або прямопропорційна залежність). Якщо коефіцієнт кореляції дорівнює 0, то це говорить про відсутність кореляційних зв'язків між змінними. Причому якщо коефіцієнт кореляції ближче до 1 (або - 1) то кажуть про сильну кореляцію, а якщо ближче до 0, то про слабку.

кореляція

Робастність

Властивість статистичного методу, що характеризує незалежність впливу на результат дослідження різного роду викидів, стійкість до перешкод.

Робастний метод – метод, спрямований на виявлення викидів, зниження їх впливу або виключення їх з вибірки.

На практиці наявність в вибірках навіть невеликого числа спостережень (викидів), які різко виділяються, здатна сильно вплинути на результат дослідження.

Приклад: коефіцієнт кореляції Пірсона дуже схильний до викидів, нижче наведений графік, на якому чітко можна виділити викид (самотня точка зліва внизу, поруч з перетином осей координат), через якого коефіцієнт кореляції дорівнює 0.46, а повинен бути набагато менше, а то й зовсім відсутній.

графік кореляції