Тест-опитувач батьківського ставлення А. Я. Варга, В. В. Столін

Пройти тест
Дати правильну оцінку Вашому стану допоможе професіонал. Знайти свого психолога Вам допоможе наш сервіс PsyMag.Поміч.

Цей тест розроблявся на науковій основі. Тому він буде вам досить інформативним. Але експертна оцінка опитувальника та процедури обробки в різних джерелах показала, що тест потребує рестандартизації. Тому його віднесено до простих тестів.

Методика призначена для дітей 3-10 років.

Тест-опитувач батьківського ставлення (ОБС), автори якого А. Я. Варга, В. В. Столін, є методикою для діагностики батьківського ставлення у матерів, батьків, опікунів тощо, які звертаються за психологічною допомогою з питань виховання дітей та спілкування з ними. Батьківське ставлення сприймається як система різноманітних почуттів стосовно дитині, поведінкових стереотипів, практикованих у спілкуванні з нею, особливостей сприйняття й розуміння характеру та особистості дитини, її вчинків. Результати опитувальника виражаються у п'яти шкалах:

  1. Прийняття – відкидання дитини. Ця шкала виражає собою загальне емоційно позитивне (прийняття) чи емоційно негативне (відкидання) ставлення до дитини.
  2. Кооперація. Ця шкала виражає прагнення дорослих до співпраці з дитиною, прояв із їхнього боку щирої зацікавленості та участь у її справах.
  3. Симбіоз. Питання цієї шкали орієнтовані на те що, щоб з'ясувати, чи прагне дорослий до єднання з дитиною чи, навпаки, намагається зберегти між дитиною й собою психологічну дистанцію. Це – своєрідна контактність дитини та дорослої людини.
  4. Контроль. Ця шкала характеризує те, як дорослі контролюють поведінку дитини, наскільки вони демократичні чи авторитарні у відносинах із нею.
  5. Ставлення до невдач дитини. Ця шкала показує, як дорослі ставляться до здібностей дитини, до її переваг та недоліків, успіхів та невдач.

Джерело: Нижегородцева Н. В., Шадриков В. Д. Психолого-педагогическая готовность ребенка к школе: пособие для практических психологов, педагогов и родителей. – М.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 2001. – 256 с.

Оскільки тест не був рестандартизований українською, питання та інтерпретація результатів наводяться російською.