UA
RU

Хто ці люди? Психолог, психотерапевт, психіатр

Автор:  Редактор
Дата публикации:  26 января 2018 г.

Наше життя просякнуте психологічними порадами та рекомендаціями, статтями «гуру психології». У нашому розпорядженні купа книжок, тренінгів, семінарів, вебінарів, лекцій тощо. Але, незважаючи на весь цей достаток, у нас в головах величезна плутанина, яка пов'язана з розумінням суті роботи таких фахівців, як ПСИХОЛОГ, ПСИХОТЕРАПЕВТ І ПСИХІАТР.

Отже, давайте розбиратися! 

Чи є різниця між цими фахівцями і в чому вона полягає?

Перша і найголовніша відмінність - це освіта спеціаліста.

Де і чому навчався?

Психолог - це фахівець, який здобув вищу гуманітарну освіту за спеціальністю «Психологія». Ми не думаємо, що є принципова різниця серед випускників різних ВНЗ. Базові знання всі отримують приблизно однакові, а після випуску стикаються приблизно з однаковими труднощами. У будь-якому випадку, психолог володіє теоретичними основами різних галузей психології, добре орієнтується в питаннях функціонування і розвитку психіки, різних типологіях і структурах особистості, володіє психодіагностичними методиками.

Психіатр - це фахівець, який здобув вищу медичну освіту і вибрав своєю спеціалізацією «психіатрію». Це означає, що він в першу чергу ЛІКАР. Психіатр добре орієнтується в фізіологічних і біохімічних властивостях психіки, психічних розладах (душевні хвороби), причини їх виникнення та можливості лікування, номенклатурі препаратів, їх дозуваннях і поєднаннях.

Психотерапевт.... Ось тут є нюанси. Психотерапевтом може називатися тільки психіатр (медична освіта обов'язково), який пройшов курси підвищення кваліфікації та освоїв який-небудь метод психотерапії. Часто це когнітивно-поведінкова психотерапія. Але на заході на психотерапію дивляться як на цілком окрему, самостійну професію. Європейські стандарти накладають дуже жорсткі вимоги до якості навчання психотерапевтів.

Шлях психотерапевта в професійне співтовариство довгий, складний і дорогий. Людина повинна прослухати сотні годин лекцій, брати участь в практичних семінарах, обов'язково проходити особисту психотерапію (мінімум 3 роки) у носія методу, який він вивчає, і супервізії у визнаного в цій області фахівця. І багато вітчизняних психологів, успішно пройшовши цей шлях, стають визнаними членами європейських професійних психотерапевтичних спільнот. Що робить їх більш ефективними в роботі з клієнтами, в порівнянні з психіатрами, які пройшли двомісячні курси. Тому психотерапевтами себе називають і психіатри, і практичні психологи. Психотерапевти, на додаток до знань за основною професією, володіють стратегіями і практичними техніками надання психологічної допомоги клієнтам в рамках одного або декількох напрямків психотерапії.

З освіти випливає наступна відмінність - сфера компетенцій.

Хто в чому краще розбирається?

Психолог краще розбирається в питаннях самовизначення, розвитку, вдосконалення і реалізації особистості, в особливостях психологічного клімату в колективі. Тімбілдинг, конфлікти і медіація - це теж до психолога.

Психіатр розбирається у виявленні, діагностиці та лікуванні важких психічних захворювань і розладів (шизофренія, психози, депресія, деменція, аутизм тощо.), епілепсії, станів після інсульту, інтоксикацій і черепно-мозкових травм, залежностей, неврозів.

Психотерапевт зможе надати ефективну допомогу при дискомфорті і загальній незадоволеності собою і життям, неврозах, стресах, нервових зривах, розладах настрою і харчової поведінки, психосоматичних захворювань, сексуальних розладах, тривожних і нав'язливих станах, в кризових ситуаціях.

Третя відмінність - сфера діяльності фахівця.

Хто чим займається?

Психологи займаються проведенням наукових досліджень, просвітницькою роботою, викладанням, супроводом навчальної (шкільний психолог) або професійної діяльності (психолог на виробництві, HR), тестуванням, профорієнтацією, профвідбором, консультуванням і проведенням тренінгів. Медичні психологи допомагають лікарям скласти психологічний портрет пацієнта або займаються психологічним супроводом соматичних хворих. Клінічні психологи діагностують різні порушення, відхилення і розлади і можуть проводити корекційну роботу.

Психіатри займаються діагностикою, лікуванням, реабілітацією і профілактикою психічних захворювань, а також експертизою (визначають дієздатність, ступінь психічного здоров'я, осудністьтощо).

Психотерапевти проводять індивідуальну та групову психотерапію, яка може бути як довгостроковою, так і короткостроковою. І тут важливо розділити лікаря-психотерапевта і психотерапевта поза медичного значення. Лікар-психотерапевт може здійснювати лікування як медикаментозними, так і немедикаментозними засобами. Психотерапевти без медичної освіти ліки призначати не мають права, а значить, в арсеналі у них різні методи психологічного впливу і корекції.

Четверта відмінність - категорії клієнтів.

З ким працюють?

Психолог працює тільки з психічно здоровими людьми.

Психіатр займається лікуванням людей з серйозними психічними захворюваннями та розладами, тобто людьми, яким поставлений чіткий діагноз.

Психотерапевт надає допомогу людям на межі норми і патології або, іншими словами, з прикордонними (або межовими) станами. Тобто, людям, які вже відчувають серйозні складнощі при соціальній взаємодії, але ще можуть критично оцінити свій стан і звернутися по допомогу.

П'ята відмінність - методи.

Чим користуються?

Психолог в своїй роботі використовує психодіагностичні методики і тести, бесіду, вправи, техніки психологічної корекції. Оскільки психолог працює тільки з психічно здоровими людьми, його основне завдання - допомогти клієнту зорієнтуватися в проблемній ситуації і знайти з неї власний вихід.

Психіатр користується клінічної бесідою і спеціальними клінічними опитувальниками для постановки діагнозу, призначає медикаментозне лікування. Він хімічним способом знімає симптом і полегшує або стабілізує хворобливий стан пацієнта.

Психотерапевт володіє арсеналом спеціальних вправ, ігор і технік в рамках того психологічного напряму, в якому він спеціалізується, і необхідних для вирішення кола проблем, з якими він в основному працює. Також, він може використовувати в своїй роботі психодіагностичні методики. А якщо має базову медичну освіту - призначати ліки. Психотерапевт працює не тільки з симптомами, а й намагається з'ясувати причину виникнення стану, щоб допомогти людині з ним впоратися, адаптуватися і прийти в норму. Психотерапевт навчає клієнта самостійно справлятися з життєвими труднощами.

 

Сподіваємося, що дана стаття додала трохи визначеності і допомогла вам розібратися в особливостях роботи психолога, психіатра і психотерапевта. Якщо ви ще не визначилися, який фахівець вам потрібен і чи потрібен взагалі, ми рекомендуємо прочитати статтю «Куди йти - кому здаватися?».

Успіхів!